Muzika pro ........
MUZIKA no. 10
SATO-SAN TO / ZVA 12-28 Band / D V A
GALERIE
JIŘÍ DĚDEČEK / HOPE ASTRONAUT / KVĚTY
Výstava "JAZZKLUB 30"
Jazz klub vznikl (1982) v důsledku spontánního a svobodného rozhodnutí konkrétních jedinců. JK se stal pootevřeným kulturním prostorem na Olomoucku. Tento prostor byl křehký, experimentální, svérázný, možná někdy i rizikový a kdoví jaký ještě. Ani nelze hovořit o nadčasovosti našeho jednání, ale spíše šlo o mimočasovost, která nás uvrhla v potřebnou dobu na potřebné místo - tam, kde se JK reprodukoval. Bylo to místo pro kreativní seberealizaci lidí, kteří ji potřebovali a mohli se zúčastnit na přípravách a produkci audiovizuálních pořadů nebo živých koncertů, které se konaly během existence JK. Je nutné připomenout, že naše bytí v počátku osmdesátých let bylo o to zvláštní, že kontrastovalo s tehdejšími zásahy proti značné části mladé generace, ať již hudbu přímo produkující nebo konzumující. Byl to především týdeník Tribuna, který uveřejnil rozsáhlý materiál s titulem “Nová vlna se starým obsahem”. Tento podivný a vykonstruovaný článek dosáhl svého. Kapely v drtivé většině přišly o své zřizovatele, o razítka na povolovačkách od kulturních odborů, národních výborů a dokonce o pódia sálů a klubů. Je až neuvěřitelné, že v tomto období kulturní krize se naše hudební pořady a koncerty mění v události a svátky pro výlučný okruh publika undergroundu a alternativy. ........
DESÁTÁ VÝROČNÍ MUZIKA ROZDĚLENA NA DVĚ ČÁSTI
MUZIKA PRO NEZAUJATÉ UŠI NO.10 / JAZZKLUB 30 / VÝSTAVA PRO NEZAUJATÉ OČI /
Kulturní týden s Muzikou pro nezaujaté uši a Výstavou pro nezaujaté oči se konal ve dnech 17. - 24. listopadu 2012 v Kulturním domě Na Letním v Hlubočkách - Mariánském Údolí.
PROGRAM :
Vernisáž výstavy s muzikou - So 17. 11. 2012 od 19 hod.
DVA - jak je možné smíchat folk, tango, beatbox, disco a etno…
ZVA 12-28 BAND (SK) - hrají syrové cosi, co má nejblíž k blues z missisipské delty nebo k posledním kreacím Toma Waitse.
SATO-SAN TO - experimentální jungle-ambient s vlivy jazzu a orientu. Vítěz na Colours Talents festivalu Colours of Ostrava 2010.
Derniera výstavy s muzikou - So 24. 11. 2012 od 19,30 hod.
JIŘÍ DĚDEČEK- český písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a autor četných rozhlasových a televizních pořadů.
KVĚTY- skupina čerpající z mnoha hudebních žánrů (rock, folk, blues, šanson, jazz, hip-hop. aj.).
HOPE ASTRONAUT - olomoucká kapela se zkušebnou v Mariánském Údolí prezentuje hudbu vycházející z akustických a zahraničních folk-rockových kořenů.
DVA
DVA je české hudební duo Báry (* 1981) a Jana (* 1976) Kratochvílových, kteří jsou známi taktéž z Divadla DNO. DVA vznikli roku 2006 a do širšího povědomí vstoupili nejpozději po vydání desky Fonók, za kterou si vysloužili nominaci na cenu Anděl v kategorii alternativní hudby.
Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.
Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók(vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.
Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.
Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální projekce výtvarnice Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky. Pro zajímavost byl koncert v Mariánském Údolí jejich jubilejní čtyřstý a dorazili na Muziku přímo z Berlína, kde měli den předtím koncert. Z mého hlediska byl tento koncert vynikající a patří mezi to nejlepší co se na Muzice objevilo.
ZVA 12-28 BAND
Pravděpodobně nejlepší současná bluesová skupina ze Slovenska ZVA 12-28 Band vystoupila na Muzice 17.listopadu 2012. Charismatický zpěvák, originální kytarista, písničkář a skladatel Noro Červenák, je základním kamenem slovenské kapely ZVA 12-28 Band.V roce 2010 vydala své třetí oficiální album „Z ruky zobať“ a ukazuje „zetveáčka“ ve skvělé formě a hlavně na něm kapela završuje svůj přerod z čistě bluesové kapely na autentickou písničkářskou formaci, která ve stylu Toma Waitse, vypráví příběhy z nekonformního prostředí. Většinu skladeb z tohoto alba odehráli na Muzice. Opravdu originální přístup jaký se hned tak nevidí. Tato bluesová formace ze Zvolena, se za šestnáct let své existence, zařadila mezi nejlepší skupiny na československé bluesové scéně. Tradice navlečená do hávu moderního elektro-akustického blues s prvky funky a shuffle & boogie, s autentickými slovenskými texty, s nezaměnitelným zpěvem kytaristy Noro Červenáka a s vynikajícími instrumentalisty, katapultuje tuto kapelu do evropské třídy. Nejen doma si vybudovali slušnou posluchačskou základnu a byl právě nejvyšší čas, abychom se přesvědčili i my na Muzice. Velké díky za tento koncert.
ZVA 12-28-BAND / MAR.ÚDOLÍ 17.11.2012
JIŘÍ DĚDEČEK
Písničkář, básník, spisovatel, překladatel a táta. Narodil se 13. února 1953 v Karlových Varech. Vystudoval knihovnictví a vědecké informace a taky scenáristiku a dramaturgii. Než přešel do svobodného povolání, pracoval jako tlumočník. Nezapomenutelnou dvojici vytvořil s písničkářem Janem Burianem, s nímž po léta vystupoval a s nímž také vydal několik desek a knih. Mnoho dalších alb vydal samostatně. Knižně mu vyšly písňové texty, prózy, překlady a také několik sbírek básní. V roce 2002 nakladatelství Academia vydalo jeho sebrané spisy pod názvem Blues pro slušný lidi. Od roku 2006 je předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu. A také napsal několik krásných knížek pro děti, např. Co se stalo v ZOO (Albatros, 1987), Šli červotoči do houslí (Limonádový Joe, 2001) či Uleželé želé (Albatros, 2005). K příběhu o Malé tlusté víle ho inspirovala jeho malá dcera, která kdysi taky nebyla právě štíhlá, zato bystrá jako… inu, jako ta víla.
Jiřího Dědečka jsem pozval jednak proto, že ho mám rád pro jeho lehkost, s jakou dokáže popsat ty nejzoufalejší duševní stavy a jistý druh něhy. Jiří již v Mariánském Údolí vystupoval v roce 1985. Původně na festivalu FOLK V ÚDOLÍ měla vystoupit Dáša Voňková, která na poslední chvíli onemocněla. Jiřího jsme odchytli na olomouckém Tvarůžku (kdysi soutěž humoru konaná v S klubu Olomouc). Jeho humor okamžitě zabral a posílil již tak dobrou atmosféru tehdejšího festivalu. Jsem rád, že pozvání na výroční Muziku a výročí Jazzklubu (30) přijal a odehrál koncert. Ještě jednou dík za jeho přitomnost, která připomněla minulé nelehké doby.
JIŘÍ DĚDEČEK / MAR.ÚDOLÍ 24.11.2012
DVA / MAR.ÚDOLÍ 17.11.2012
SATO-SAN TO
SATO-SAN TO vzniklo na počátku března roku 2008, původně jako experimentální projekt Thoma Heriana (bicí, loops) a Oskara Töröka
(trumpeta, klávesy). Oba muzikanti už tehdy měli bohaté zkušenosti. Ty získali a stále získávají působením v dalších kapelách,
například Oskar Török (držitel dvou Zlatých andělů v kategorii Jazz a world music) ve Vertigo Quintet nebo NUO a Thom Herian
(vystupující taktéž pod jménem Drama Jacqua) v S.O.I.L., AL-Yaman, Montage, Segundo, Trio Puo, WNP atp.
Sato-San To rozhodně patří mezi aktuální vlny fúze jazzu a dílčí odnože elektronické hudby (jungle, drum’n’bass, ambient) a začalo v tomto unikátním prostoru tvořit. Tomáš Herian spolu s vynikajícím trumpetistou Oskarem Törökem zřetelně sající inspirace u Erika Truffaze, Nilse Pettera Molvaera . Viděl jsem je naživo poprvé na Colours Ostrava a natolik mě uchvátili, že jsem je zařadil do nejbližší a navíc jubilejní Muziky.
SATO SAN TO / MAR.ÚDOLÍ 17.11.2012
O.LI.V.Y / MAR.ÚDOLÍ 20.11.2010
KVĚTY / MAR.ÚDOLÍ 24.11.2012
Brněnská kapela Květy pod vedením M.E. Kyšperského, patří již dlouhá léta k nejlepším českým alternativně rockovým kapelám. Jejich alba bývají pravidelně
oceňována různými hudebními cenami jako Anděl, Apollo, nebo naposledy obdrželi cenu Vinyla za album Bílé včely. Nyní se Květy vydávají na turné s novým albem nazvaným „Miláček slunce“, aby zároveň oslavili patnáct let svojí existence.Fanoušci i hudební publicisté na Květech oceňují zejména poetické, mnohovýznamové texty, netradiční nástrojové vybavení a skladatelské postupy, kontrastní používání jemných a syrových, respektive akustických a elektronických ploch, naléhavý zpěv, energický a vtipný koncertní projev nebo originálně výtvarně řešené booklety.Jejich píseň My děti ze stanice Bullerbyn se dostala i do filmu Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského.
HOPE ASTRONAUT
HOPE ASTRONAUT/ MAR.ÚDOLÍ 24.11.2012
Olomoucká folk-rocková kapela Hope Astronaut se zkušebnou v Mariánském Údolí hraje hudbu vycházející především ze zahraničních kořenů a od roku 2009 zraje jako víno. Její písně obsahují jak akustický nádech, tak rockové koření.
V prvním roce svého vzniku skupina vydala EP „In Liverpool“, které natočila v anglickém Liverpoolu společně s Tuomasem Hakkarainenem z finské kapely Kaspar. V roce 2011 poté přišla na svět jejich debutová deska „Songs for Mirrors“, z níž vzešel singl „Anyone Can Shine“, ke kterému kapela pořídila první videoklip. Skladbu poté zařadilo Rádio Wave do pořadu Startér.
Druhé album „Someone’s Missing“ Hope Astronaut natočili v roce 2013. V Helsinkách ho zmixoval Tuomas Hakkarainen a o mastering se postaral Dan Václavek. Od letošního listopadu připravují s Tomášem
Neuwerthem ve studiu Animan novou desku.Za své působení kapela odehrála koncerty jak na festivalech (Febiofest, Jeden svět, Fiesta, Letní Letná, Colours of Ostrava), tak se zahraničními umělci (např. Bee and Flower, David Kitt). Frontman kapely Tomáš Krejčiřík vystupoval sólově na irském festivalu Live Mic Weekender, newyorském The Scratcher Sessions nebo v polském Krakově.