top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 11

MUCHA / JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI 

GALERIE

PAPALESCU Electric Soul Live Trio / "Y"

BANER MUZIKA 11B.jpg

16.11.2013

logo_uši.png
MUZIKA 11.jpg

MUCHA

  • YouTube

Mucha je  brněnská kapela sdružená kolem zpěvačky, hudebnice, skladatelky a textařky Nikoly Muchové.

 

Nesporně jde o svéráznou osobnost, třeba už jenom proto, že se jí podařilo postavit kolem sebe zkušené hudebníky tamní alternativní scény, konkrétně členy skupin Květy, Ty Syčáci či Budoár staré dámy. Skončilo tím, pravděpodobně dočasně, její sólové období a vznikl projekt, který stojí za pozornost. Již na desáté Muzice mě informoval o tomto vznikajícím projektu Evžen Kyšperský z Květů. A byla to pro mě jasná volba pro následující Muziku.

Právě Muchová (občas za pomoci Martina E. Kyšperského) napsala písničky, které jsou v textech na první poslech prostořeké, někdy až sprosté, ne však bezhlavě. Jsou prosycené hospodskými pravdami, které pravděpodobně neobhájí žádná seriózní sociální literatura. Bez nejmenšího problému je ale obhájí Muchová. A kolikrát je nemusí ani opakovat.

Jsou z nich cítit prožitek a zkušenosti. Rozhodně nejsou nijak zvlášť vulgární, spíše hovorové, drzé a pro nepřipraveného posluchače provokativní. Pokud ale přijme slovník Muchové a respektuje ji jako umělkyni, nikoli jako feministickou bojovnici, pak se s jejím výrazivem snadno spřátelí. Je to velmi snadné. Na téhle hudbě je cosi plíživě přitažlivého. Nakonec do Mariánského Údolí z důvodu nemoci Evžen Kyšperský nedorazil a zastoupil ho

David z Ještě jsme se nedohodli. 

mucha.jpg
MUCHA / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013

PAPALESCU Electric Soul Live Trio

  • YouTube

Moimir Papalescu je nesporně jed­nou z nejvýraznějších postav tuzem­ské scény elektronické hudby. Podí­lel se na mnoha klíčových projektech Electronic Body Music, počínaje jeho vlastními Gun Dreams přes spřízně­nou Vanessu až po Die Alten Maschi­nen, v nichž hraje s členem Devo Ge­raldem Casalem. Působil ale také v rockovějších Nihilists nebo v taju­plných Magnetic.

 Při jejím vzniku využil svůj přebohatý arzenál nástrojů. I na ní potvrdil svůj talent. Umí psát pís­ně, které jsou nejen podmanivé, ale mnohdy vysloveně chytlavé, což pla­tí především o Charge Your Battery s robotickým vokodérovým vokálem i o Bradburym. Přestože mají výraz­né melodie, nepůsobí banálně a ješ­tě je umocňuje zajímavý zvukový háv, ve kterém je patrné, jak dobře má Pa­palescu zmapovanou scénu. Vienna Disco odkazuje k Ultravox, Japanese Garden, která projekt avizovala, zase připomíná trochu Sylviana. I když se nese deska spíš v duchu synthipopu a nové vlny, v Traveling Herbalist do­jde i na EBM.

moimir.jpg
PAPALESCU  ELECTRIC SOUL LIVE TRIO / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013

KONCERTY / VÝSTAVA / VERNISÁŽ / WORKSHOPY

PODKLAD.png

Výstava jakož to každý rok byla opět zaměřená na výtvarníky začínající, amatérské i profesionály. Byl zde nabídnut prostor umělcům z Hluboček, okolí i pozvaných přátel, jež měli příležitost prezentovat svou tvorbu, byť jen na několik dní. K vidění byla instalace, videoart, sochy, malby, grafiky, kresby, fotografie…..

VERNISÁŽ  16.11.2013 / 19.00

VÝSTAVA    18.11 do 23. 11 /14.00-18.00

Marie Fialová (malba, konceptart, workshop, kurátor),  Vítězslav Novák (digitální grafika, organizace)Jiří Frýdek (kresba)Petr Palarčík (fotografie)Tereza Staňková (kresba)Fabian Horvath (kresba)Iva Vodičková (asambláž)Ivana Foretová (malba, kresba)Barbora Ilčíková (fotografie)Světlana Šumberáková (malba)Jakub Čermák ( malba, videoart)Michal Mašata (streetart, malba)Roman Urubek (streetart, malba)Radek Tomanec (streetart, malba)Karolína Mašková (kresby)Jiří Sosna (konceptart, fotografie)Lukáš Stuchlík (socha)Michael Esson (koláž)Aneta Jeníčková (malba)Jan Knitl (malba)Vlasta Mudruňková (malba)Matěj Pernička (malba)Zdeněk Kadiera (skulptura), Alena Zbořilová (fotografie)Rostislav Vitásek (fotografie)

WORKSCHOP
Pro základní školy:
Lenka Trantírková, Míša Casková – 21.11. ZŠ Hlubočky Dukla
Marie Fialová – 22.11. ZŠ Hlubočky – Mariánské Údolí

Pro veřejnost byl letos připraven také workshop pod vedením MÍŠI CASKOVÉ na téma „Japonská knižní vazba“.Účastníci tohoto workshopu měli možnost samy vytvářet originální deníky, které mohou sloužit nejen pro vlastní potřebu ale i jako originální dárek. Tento workshop nebyl věkově omezen. Veškerý materiál byl k dispozici.

JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI

  • YouTube

 Jedni z brněnských reprezentantů tzv. brněnské nové vlny začali hrát již před třiceti lety a způsobili značný rozruch. Nejen tím, že zhusta ignorovali byrokratické překážky, kterými si režim ponechával kontrolu nad tím, co kdo komu a jak říká, ale především velmi neobvyklým hudebním a textovým projevem. Poukazuje se na stylovou spřízněnost s muzikou amerického samorosta Cpt. Beefhearta (byť kapela samotná tvrdí, že jej v začátcích vůbec neznala). Zjednodušeně by se dalo prohlásit, že Ještě jsme se nedohodli geniálně využili hudebního diletantství ke zvýraznění kvalitních textů Karla Davida (rovněž baskytara a místy zpěv), k tomu přidali vizuální vjem "okvádrovaných slušných lidí", z vlastní dílny pocházející nástroje - a na světě byla kapela, na niž nelze zapomenout.

Málokdo ví, že v Mariánském Údolí vystoupili již v roce 1984 na pozvání Jazz klubu. Tenkrát ovšem pod krycím názvem "HOSTÉ", který byl samozřejmě uveden na plakátech. Zachovali se fotografie, diapozitivy a záznam koncertu na slušné úrovni. Některé skladby z tohoto koncertu byly dokonce použity na řadové 2 CD skupiny   “Ještě jsme se nedohodli”,   které    před    časem    vyšlo    a    jmenuje  se   “ ONA  NOVÁ  DOBA”

Musím říci -  mám to rád  -  slyšet  -  vidět opravdu odvaz a pěkný zážitek.Především na nás zaútočily texty Karla Davida, které mimochodem byly péčí brněnského Artfora vydány někdy v roce 1990 knižně.. Myslím, že jsou to texty, které neztratily aktuálnost dodnes. Jejich drsná poetika s řadou  vulgarismů je odvážná i po tolika letech. Myslím, že se zhostili koncertu na Muzice velice dobře a připomněli tehdejší atmosféru temna.

nedohodli.jpg
JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013

"Y" (Why)

  • YouTube

Velkou zajímavostí na Muzice No.11 byl zahraniční host ze Slovinska. 

"Y" je tříčlenná kapela ze severovýchodní části Slovinska, která vznikla v roce 2004. Jejich styl hudby je těžké klasifikovat a popsat - do svého zvuku zahrnuje prvky matematiky a post rocku, metalu, psychedelie a ambientu.

Pomalé, tiché ambientní zvuky se stávají tvrdými, hlučnými, dynamickými světy, ve kterých plně odhalují svou kreativitu a potenciál! Tak by se dala stručně charakterizovat kapela, která byla pro návštěvníky Muziky sice  neznámá, ale velkým překvapením na závěr večera s vynucenými přídavky.

y.jpg
"Y" (Slovinsko) / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013
"Y" / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page