Muzika pro ........
MUZIKA no. 14
GALERIE
TORNÁDO LUE / SHRODINGEROVA KOČKA /
KALLE / KABARET DOKTORA CALIGARIHO
..
19.11.2016
TORNÁDO LUE
Rozdělení Československa neznamenalo úplné rozdělení trhu a zájmů, co se týče pop-music. Dokládá to příběh slovenské kapely, která se zapletla s českými souvislostmi: „vampirpopového“ Tornada Lue. Právě se vrací na scény a tak jsem toho využil a pozval na čtrnáctou Muziku.
Do čerstvé svobody přiletěla v roce 1993 nahrávka z Bratislavy, jejíž styl by si těžko někdo vymyslel od stolu. Tornado Lue znělo jako velvetovský měkčí punk, ale od Dunaje: klarinet občas uletěl k východoevropskému klezmeru, swingující rytmus gradoval až někam k čardáši. Uprostřed mužských hráčů pak jakoby ze sna zpívala černovlasá mladá žena, díky níž působily koncertní seance hypnoticky. Působila jako permanentně trochu vysílená barová zpěvačka, která má ovšem velmi specifický vkus. Tornádo Lue totiž ústy Jany Tóthové zpívalo česky: jejich prvními texty byla poezie Sylvie Plathové v překladech Jana Zábrany.
S akcentem zpoza hranic tedy publikum poslouchalo hudbu, v níž se dekadence Lynchových Twin Peaks snobila s razantní poezií: „Udělala jsem to znova, jeden rok z každých deseti to provedu – něco jako putovní zázrak, kůže mi září jak nacistické stínítko na lampu, z pravé nohy mám těžítko na papír, tvář nepokrčenou jak jemné židovské prádlo...“ Zábrana charakterizoval autorku těch slov jako spisovatelku, „která si ve třiceti letech položila místo na polštář hlavu do plynové trouby”. Pro Tóthovou a spol. se tu zjevily texty prioritní naléhavosti: Plathová pozorovala svět zjitřenýma, mimořádně vidoucíma očima, zároveň se od něj odvracela. V tom ji Tóthová následovala: pár písní zpívala zády k publiku, později řekla, že dnes už to není nutné: „Pódiovou samotu si zachovávám i tváří k publiku.“
Tornado Lue bylo v Česku na klubové úrovni velmi populární, především v 90. letech, ale jeho kultovní pověst funguje dodnes. Čeština v tom úspěchu nehraje větší roli než prvotního upoutání, zajímavosti: pak už je zřejmé, že před námi stojí jedinečná, znepokojivá i zábavná kapela originálního stylu. Ta skupina se vždycky vynořovala a po letech zase vstávala z mrtvých (jako Lady Lazarus z výše citovaného textu od Plathové), původní kytarista Dušan Palko se doslova ztratil kdesi v zahraničí. Třetí album Nebeskí jazdci (2004) vzniklo díky zaštítění producenta Čestmíra Kopeckého, který patří mezi rozeseté posluchače, na něž udělalo Tornádo jednou provždy dojem. Moc děkuji za tento koncert. Velice si vážím této kapely, která se jednoznačně odlišuje od ostatních. Doufám, že jsem potěšil i ostatní.
KABARET DR. CALIGARIHO
Skupina "nové vlny undergroundu", tajemný Kabaret doktora Caligariho, již má za sebou dvě řadová alba "Vzkříšení" a „Hry pro Marii“, vydána pod Guerilla Records. Kabaret Dr. Caligariho působí od roku 2010. Jedná se o anonymní uskupení několika příznivců alternativní hudby, jejichž výsledný projev zachází za hranice normality, dalo by se říci, až na pokraj šílenství a lehké mentální retardace. Nese v sobě mladistvou energii a mystérium bizarní éry kinematografie 20. let. Bystrému diváku a posluchači navíc neunikne i jistá náklonnost k americké umělecké formaci The Residents.
Kabaret se v současné době obrací zpět ke svým více undergroundovým kořenům. Kapela se tak vrací k propracovaným, začasté rozsáhlejším skladbám s nelineární strukturou (v žádném případě tedy model „sloka – refrén“) a prokomponovanou prací s motivy a tématy. Zvláště v harmonii využívá i postupy vážné hudby 20. století. Zároveň ještě zvyšuje důraz na výpověď obsaženou v textech, na zaujímání jasného postoje k důležitým životním otázkám a problémům. Nevyhýbá se ani občasným funkčním citacím a parodickým prvkům. Pro svou aktuální tvorbu razí označení „postmoderní underground“.Vše ozvláštňuje syými kostými a doplňující videoprojekcí. Měli jsme možnost zažít dokonalý audio-vizuální nářez.
KALLE
Třetím hostem letošní Muziky je dvojice Kalle, která poslední dobou zažívá rychlý vzestup. V loňském roce získala žánrovou cenu Anděl v kategorii alternativa za album Live from the Room.
Jde o intimní, muzikální i lidskou souhru Veroniky Buriánkové s Davidem Zemanem, u které nehrozí, že by mohla zevšednět.
Stavějí na výrazu, který známe od Portishead nebo PJ Harvey. Umějí šeptat i dunět. Ale celkově jsou křehčí hodící se do menších prostor a na Muzice byli hodně velkým zpestřením.
Minimalistické kytarové riffy Davida Zemana, uhrančivý hlas Veroniky Buriánkové a intimita společného pokoje, to je duo Kalle na své debutové desce Live from the Room. Jejich okouzlující písničkářství k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic a výsledkem je intenzivní hudba, ze které mrazí v zádech…
Prapočátky kapely Kalle (dřív Kall) sahají až před rok 2003. Na jednom podiu stáli třeba se Scottem Kellym (Neurosis), Boduf Songs nebo Scottem McCloudem (Girls against Boys). Zpěvačka Veronika Buriánková a kytarista David Zeman společně vystupují také v post metalovém seskupení Nod Nod, nebo v nedávno znovuprobuzené kapele Veena.
KRÁSNÉ NOVÉ STROJE / MAR.ÚDOLÍ 14.11.2015
JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013
J.H.KRCHOVSKÝ & Krch/off/band / MAR.ÚDOLÍ 15.11.2014
KABARET DR. CALIGARIHO / MAR. ÚDOLÍ / 19.11.2016
TORNÁDO LUE / MAR.ÚDOLÍ / 19.11.2016
MUCHA / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013
KALLE / MAR. ÚDOLÍ / 19.11.2016
POD ČERNÝ VRCH / MAR.ÚDOLÍ 14.11.2015
SCHRODINGEROVA KOČKA / MAR. ÚDOLÍ / 19.11.2016
SHRODINGEROVA KOČKA
..
Závěr čtrnácté Muziky patřil pražské trojici SCHRÖDINGEROVA KOČKA. Možná pro náš region méně známá, ale zato hodně zajímavá. Jejich vystoupení jsou vždy přijímána s nadšením.Rytmika jede ostošest a saxofon štěká, profukuje, pufá, vířivě vruní i zurčí a je perlou celého koncertu.Vše plyne tak nějak samovolně, není to předvádění se ani kalkul, ale prostě síla okamžiku, naprostá přirozenost. Kdo si nenechal ujít závěr večera tak nelitoval. Ostatně jako všechny večery s Muzikou, které se nikdy nebudou opakovat.