top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 15

STINKA / MÁMA BUBO / 1FLFSOAP

GALERIE
NANER MUZIKA 15 B.jpg

18.11.2017

Internet-pozvanka-15.jpg

KONCERTY / VÝSTAVA

STINKA / MÁMA BUBO / 1FLFSOAP
MALBA / GRAFIKA / KRESBA /FOTO

STINKA

  • YouTube

Za hudebním projektem STINKA stojí persona muzikantky a spisovatelky Hany Lundiakové. Její devizou je nezvykle energická akordeonová hra a sytý alt až kontraalt, pronikající do morku kostí stejně jako její nesmlouvavé texty. Stinčí punkové šansony, ve kterých je výrazné echo enervujícího rocku, postrocku, blues, rapu i freakfolku dokážou nabudit atmosféru šamanského rituálu i pekelného orchestru. Stinka odkazuje k tomu prapůvodnímu v člověku, přitom ale glosuje nejsoučasnější tragikomedii soudobého světa. Libuje si v polyfonii, poetické pasáže dokáže střídat se sveřepými až noisovými refrény. Něhu i vztek pěchuje do jednoho mixu. V jejích písních lze slyšet ohlas skladatelů, jako jsou Zdenek Liška, Ennio Morricone, Phill Glass, John Cale, Nick Cave, ruku v ruce se sveřepostí Ramones či The Ex. Stinka se nově obklopila trojicí zkušených muzikantů, s nimiž chystá nové album Neviňátko. Po albech Krrrva! a Bído, čau… je na co se těšit.

Stinka live:

Hana Lundiaková – zpěv, akordeon, smyčky, elektrická kytara, klávesy

Martin Doležal – elektrická kytara

Odřej Červený – baskytara

Alba: KRRRVA! (2013) a Bído, čau… (2015). Obě desky produkoval jeden z nejvýraznějších tuzemských hudebních producentů Ondřej Ježek ve Studiu Jámor. Na kontě má Stinka také EP Muck, vydané na vinylu kanadským labelem v Torontu a sběratelskou kazetu 69, vydanou tamtéž. Na přelom 2017/2018 připravuje vydání své 3. desky Neviňátko. 

 

 

STINKA 01.jpg
STINKA / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2017

1FLFSOAP

  • YouTube

Tajemné brněnské duo s ještě tajemnějším názvem 1flfsoap vydalo své první album Rave Opera.Těžko zapamatovatelné jméno je zkratka ještě bizarnějšího názvu: One foot long fecal sandwich of audio penis. 
Album vzniklo z živého záznamu koncertu na brněnské Flédě, kde vystoupili jako support rakouským Elektro Guzzi. 1flfsoap vytváří taneční sety, které se odvíjí především od momentálního rozpoložení a odezvy publika.
Prezentují se jako duo, hrají na bicí a kytaru, což jsou živé elementy, přidávají samply a synťáky, takže kombinují živou kapelu s elektronikou.
Na Muzice jsme zaznamenali jejich dravost,melancholii a syrový sound, který ukazuje temnou stranu živé elektroniky.

JAZZKLUB 35.jpg

JAZZKLUB 35

 Na patnácté Muzice jsme si připomněli 35 let od vzniku Jazzklubu v Mariánském Údolí. Akcí Muzika pro nezaujaté uši připomínám každým rokem, že tady v dávných dobách existoval JK, a že měl pro tehdejší dobu význam a byl důležitý. Jazzklubáci byli otevřeni vůči všemu novému, ale přitom znali a vlastně i navazovali na snahy svých „podzemních“ předchůdců. Snažili se přijímat jak veškeré podněty přicházející z tehdejší alternativní kultury, tak i víceméně zažité a tradiční undergroundové „hodnoty“. V hospodě během jedné diskuse byli schopni probrat Franka Zappu nebo Doors, vyráběli amatérské filmy a audiovizuální pořady, poté třeba zabloudili do Bratislavy na Johna Mayalla, ale dokázali se i pohádat. Při pití piva zanadávat na komunisty a zároveň svým přehledem o výše zmíněných umělcích a zájmem o ně, tak trochu odkrýt své vlastní intelektuální ambice. To hlavní, co Jazzklubáci nebyli v kultuře ochotni tolerovat, byla tzv. komerce, čímž měli na mysli hlavně takový ten klanový kolovrátkový pop italského střihu a pak také starší zakonzervované umělce tzv. „vyššího populáru“. Na druhé straně - uniknout před tím vším bylo tehdy celkem snadné. Žili jsme svoje životy ve stejné společnosti , ale na zcela odlišné kulturně-sociální frontě.Letošní rovněž jubilejní patnáctou Muzikou jsme si znovu připomenuli důležitost našeho tehdejšího konání. Pravděpodobně to byla poslední připomínka něčeho co bylo a dnes není. Byl jsem strašně rád a poctěn vaší přítomností, která vlastně připomíná mimo jiné i vás.

MÁMA BUBO

  • YouTube

Legendární pražská alternativní skupina Máma Bubo, soustředěná kolem Karla Babuljaka působí na hudební scéně už od 80.let. Prošla dlouhým vývojem kombinace nové vlny, art a space rocku po minimalismus a novoromantickou hudbu. 2010 začala na popud Václava Havla znovu koncertovat v původní sestavě.
Jako jedna z prvních vnesla do domácího bigbítu minimalismus a prvky dalších žánrů.
Projekt Planeta Haj kapela původně vydala svépomocí na pouhé kazetě jako demo, jak už to v těch dávných dobách chodilo. Na CD vyšla až v roce 2000. A nyní poprvé v letošním roce si ji poprvé můžete pořídit na 2LP. 
V Mariánském Údolí půjde o zcela výjimečné vystoupení. Zahrají právě PLANETU HAJ, proto si nenechte ujít tuto příležitost. Přestože v něm lze snadno vystopovat inspirační dobové vzory ze zahraničí, jde o dílo nebývalé sevřené, poctivé a sdělně interpretující tehdejší sklíčenost z rozjetého industriálního moderního světa řítícího se neznámo kam. Výborné česky zpívané texty dokonale korespondují s hudbou, která je potemnělá, klávesami a elektronikou silně dotčená, stále však stojící na kytaře, baskytaře a bicích.

Minimalizmus, nová vlna, reggae, experimental...tak široký rozsah žánrů zahrnuje tvorba zajímavé pražské kapely MÁMA BUBO, která se nebála hledat nové cesty v hudbě. 

mama bubu 03.jpg
MAMA BUBO / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2017
SOAP.jpg
1FLFSOAP / MAR.ÚDOLÍ / 17.11.2017
plakát_výstava_2017.jpg
JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI / MAR.ÚDOLÍ 16.11.2013

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page