top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 4

GARÁŽ / ECHT !

GALERIE

21.4.2007

MUZIKA LOGO 4 d.jpg
GARAGE+ECHT!.jpg

ENERGIÍ PROZÁŘENÝ VEČER

Prostor mezi mramory opět ožil

 Tentokrát padla volba na dvě pražské kapely. Garáž se objevuje v Mariánském Údolí již po druhé. Poprvé z polooficiálního příšeří a to 25.9.1985 na pozvání tehdejšího Jazzklubu a za vydatné pomoci tehdejší Jazzové sekce Praha. O druhé kapele jsem nemusel dlouho rozmýšlet, protože Echt! je spřízněnou kapelou a myslím, že mají k sobě hodně blízko. A snad těch bezmála sto padesát návštěvníků předsálí kulturního domu mohlo být spokojeno a užilo si příjemný energií prozářený večer.

GARÁŽ

  • YouTube

 Historie této legendární pražské rockové kapely sahá až do roku 1979, kdy byla založena basákem Ivo Pospíšilem přímo v jedné garáži na pražském předměstí v Klukovicích. V průběhu 80.let Garage (tehdy pod názvem Garáž) patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou. 

 Zatímco starší generace českých undergroundových kapel (Plastic People of the Universe, DG 307) vytvářela ponuřejší skladby inspirované Frankem Zappou, The Fugs, Velvet undergroundem, Captainem Beefheartem, minimalistickou a experimentální klasickou hudbou, nová generace kapel, reprezentovaná Garage byla více přímým rock and rollem. Lidé, kteří Garage zakládali milovali Iggyho Popa, Davida Bowieho ale také New York Dolls, Johnyho Mopeda, Ramones, Clash nebo Stranglers a zatímco The Plastic People of the Universe (PPU) byli inspirováni Velvet Undergroundem, Garage ale vždycky milovala Lou Reeda sólového. Nicméně, PPU a Garage byli vždycky nějakým způsobem propojené i když PPU reprezentovala dá-li se říci starší nebo mírně starší generaci. Mejla Hlavsa, leader PPU složil v 80.letech pro Garage několik hitů, současný kytarista Jan Macháček hrál s PPU (1983-1985) a druhý kytarista Garage Joe Karafiát hraje s PPU v současnosti. 
 Za komunistického režimu v průběhu 80.let bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nikdy nebylo dovoleno, aby kapela hrála za peníze, přestože byla velice populární. Garage bylo dovoleno pravidelně hrát v pražském klubu Na Chmelnici a v brněnském klubu Musilka. V těchto dvou klubech kapela směla hrát jednou měsíčně a jinak se musela zaměřit na nepravidelné hraní na předměstích, ve vesnických hospodách a na svatbách. Skupině nebylo za komunistů dovoleno vydávat oficiální alba a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a na kazetách. Písničky a hudba Garage jsou založené na osobnosti charismatického zpěváka Tonyho Ducháčka, který je také autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu se spoustou poetické imaginace. Barva Ducháčkova líného hlasu připomínajícího baryton je podobná hlasu Lou Reeda. Podobně jako on, ani Ducháček neřve a nevykřikuje.
 Bubeník Tonda Pěnička se připojil ke Garage v r. 1982 a spolu s kytaristou Honzou Macháčkem jsou nejdéle hrajícími členy kapely. Zbývající členové kapely (kytarista Joe Karafiát, saxofonista Jarda Jeřábek a basák David Fikrle) se připojili ke kapele na začátku 90.let. J. Macháček a Joe Karafiát jsou autory většiny skladeb.

 Po revoluci 1989 zažila Garage jakýsi vchol své kariéry. Kapela rozsáhle vystupovala a cestovala po Čechách a západní Evropě. Hrála na hlavních festivalech ve Francii, Švýcarsku, Rakousku a v Belgii. V červnu 1991 Garage koncertovala v newyorském Central Parku v průběhu festivalu Summer stage. S písní Berlin, vyhrála v hitparádě Radia France International cenu za nejlepší 

GARAGE DUCHÁČEK.jpg
GARÁŽ / Mar. Údolí / 21.4. 2007
GARÁŽ / Mar. Údolí / 21.4. 2007

zahraniční píseň (1993) a následně byla pozvána na festival do Cannes a byla prezentována MTV Europe.V témže roce také předskakovala na koncertě Iggyho Popa v Praze. Během 18 let po revoluci Garage vydala řádku alb. První na vinylu, další již na na CD. Abychom je jmenovali: Garáž, Praha, No parking, Apogeum a dosud poslední CD Nepohádka. V letošním roce se kapela chystá nahrát své další album, které by mělo vyjít v průběhu r. 2009. Garage stále často hraje, pravidelně v Praze a dalších větších městech a účinkují i na většině hlavních festivalů, které se v Čechách konají. Všichni členové kapely mají v současnosti svá zaměstnání, s výjimkou kytaristy Joe Karafiáta, který se nyní hudbou živí profesionálně. Jan Macháček je novinářem (dříve Hospodářské noviny, nyní Respekt) další tři členové kapely pracují v Národním divadle. 

 

JANOTA 1935 / Mar. Údolí / 26.11 2005
AUTOPILOTE / Mar. Údolí / 25.11 2006

ECHT !

 ECHT!, rekrutující se 1988 z hudebníků, kteří navštěvovali tehdy pražskou restauraci Sokolovna Klamovka, bývá označován kromě undergroundové i za pub rockovou, pub punkovou nebo dokonce i za country pubovou legendu. 

 

ECHT INTERNET.jpg

V této souvislosti však všechny tyto termíny patří spíše do uvozovek. Je to sice tak, že co se „pubu“ (různých pivnic, hostinců, šenků a klubů) týče, má k nim ECHT! vztah vesměs kladný, označovat však hudbu této skupiny za vyloženě podzemní či hospodskou je dost přitažené za vlasy. Popsat druh hudby této skupiny se sice pokoušela a pokouší stále početnější skupina novinářů a kritiků, otázka však zní na kolik úspěšně. 

Pravda je asi taková, že písničky na všech třech CD, ECHT!u - Hořký pití (1997), Smutný věci (1998) a Je mi krásně (2001), které byly všechny vydány, firmou Black Point, jsou prostě většinou svižně zhudebněnou poezií textaře a kapelníka Karla Malíka. Stane se sice občas, že se téma některé skladby hospodského prostředí lehce dotkne (např. písnička Klamovka na CD Smutný věci nebo Žízeň na CD Hořký pití), ale i když v sobě jakési dědictví pub rocku úplně nezapře, záběr má tvorba ECHT!u rozhodně mnohem širší. Čím se jejich muzika skutečně vyznačuje, je to, co občas zarazí i zkušené publikum, totiž, že texty více méně závažné popisující někdy problémy až osudové, jsou doprovázeny většinou hudbou vyloženě rozvernou až do skoku. To je pro ECHT! skutečné specifikum. Jinak zařadit je šmahem do jakéhokoli „šuplíku“ vždy bylo a je trochu ošidné.
Občas na svých nahrávkách „hrábne“ ECHT! i mezi tzv. „pubovou“ klasiku, např. užitím popěvku od skupiny Pogues v písni Noc je dlouhá na CD Hořký pití nebo podá po svém píseň Morning, Morning od Fugs na CD Smutný věci nebo dokonce dá svou podobu písni Hudsonský šífy od Wabiho Daňka na CD Je mi krásně. Na CD Je mi krásně jsou ještě použity dva texty Jury Háska Krchovského, jinak se však veškerý repertoár ECHT!u skládá výhradně z vlastní, jak textové, tak hudební tvorby.
I když kapela koncertuje od doby svého vzniku po mnoha klubech a sálech především v Čechách a na Moravě, podniká občas i „spanilé jízdy“ do zahraničí. V poslední době to bylo např. pološílené turné po zemích evropského severovýchodu, přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko do Běloruska, Ruska a zase do Polska. Obnášelo to strávit asi 7000 km na cestách a téměř každý den koncertovat. 


 

UMĚLÁ HMOTA / Mar. Údolí / 26.11 2005

Zájezd byl společný se spřátelenými kapelami Už jsme doma a M.CH. bandem a byl velmi dobrodružný. To bylo na jaře roku 2001 a na podzim téhož roku se jelo v tytéž sestavě (obohacené ještě o Jablkoň) koncertovat naopak na severozápad do Holandska. To už bylo normální standardní turné. Jinak jezdil ECHT! také pravidelně každý rok na začátku nebo konci léta do přímořského městečka Tisno do Chorvatska, vždy ještě s jinými soubory, nap. Garage, Pluto, -123 min. a pod. A vezl si s sebou vždy několik autobusů fanoušků moře a bigbítu. 


 

  • YouTube
ECHT ! / Mar. Údolí / 21.14.2007
GARÁŽ / Mar. Údolí / 21.4. 2007
bottom of page