top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 3

AUTOPILOTE / BUDOÁR STARÉ DÁMY 

GALERIE
banner muzika 3 d.jpg

25.11.2006

MUZIKA 3.jpg

POKUS MEZI MRAMORY

 Pokus o alespoň letmé poodhalení některých mých inspirací, motivací a názorů, se objevil po roce před vámi a jmenoval se Muzika pro nezaujaté uši No.3. Ano, byl to třetí pokus chvíle, kdy hudba začíná splývat a pulzovat s konkrétním prostorem a je těžko přenesitelná na jakékoliv médium. Je důležité být při tom, být naladěn a vnímat všemi smysly. A o to tu jde. Myslím, že tentokrát došlo k tomu vnitřnímu varu a schopnosti posluchače hudbu vnímat. Jsem rád, že zároveň došlo k prolínání hudby s obrazem, fotografií, grafikou, objektem . Tvůrčím způsobem dochází vlastně k naplnění dosud používaných forem novým obsahem, "zhutněním", novým pohledem. Chaos se stává principem tvorby, záměrně se využívá náhoda, mizí hranice mezi styly. Tato proměna je reakcí na předimenzovanou industriální společnost, na vyčerpanost trendů, témat. Nejinak je tomu i v hudbě, kde je snaha o novost a originalitu.

budoár_1.jpg

BUDOÁR STARÉ DÁMY

  • YouTube

Budoár staré dámy je kapelou, která se ten večer představila jako první a je jednou z mála současných kapel, které nelze nic vytknout. Pestrý zpěv, originalita, maximálně zábavná a sdílná hudba, nabitá rockovou energií s náznaky pseudolidovky nebo ještě lépe hospodské písně. Jsem rád, že jsou to Brňáci, kteří vlastně navazují na brněnskou alternativu poloviny 80. let a tam těch kapel tehdy bylo. Přeji jim, aby zůstali sami sebou a stále pokračovali tím správným směrem.

BUDOÁR STARÉ DÁMY/ Mar. Údolí / 25.11 2006

AUTOPILOTE – P. Fajt + O. Smeykal + YUMIKO ISHIJIMA  

  • YouTube

"AUTOPILOTE & YUMIKO" je seskupení, které večer uzavíralo. V tomto případě je vše postaveno na rytmu, zvucích a energetických vlnách. Projekt vznikl někdy v roce 2004. Do Mariánského Údolí přijeli ve složení Pavel Fajt, známý nekonvenční bubeník, Ondřej Smeykal, experimentální hráč na didgeridoo a jejich hostem byla japonská zpěvačka Ishimo "Yumi" Yumiko, jejíž osobitý projev můžete znát např. z dívčí punkové kapely Papaya Paranoia, která se představila několikrát v České republice / v klubu Roxy /. Yumiko napsala texty k písním několika umělců (Shinohara Ryoko, Shishido Rumi - techno idol devadesátých let, aj.), složila hudbu pro hrací software Playstation (BMG) a uskutečnila celou řadu vokálních a MC projektů pro televizi a rádia. V 90. letech se intenzivně věnovala ilustracím a esejím jak pro knihu Takarajima, tak psala pro Cutie a Kadogawa Shoten. Mezi její poslední práce patří Edu-tainment komiks vytvořený pro knihu iMac de ukiuki DTM a MD4S demoteepu vydavatelství Rittor Music Tokyo - úvod k využití počítače v hudbě.

 První se na scéně objevil Pavel Fajt spolu s Ondřejem Smeykalem. Celkem v minimalistickém pojetí začala hudba z jiných sfér působit hypnoticky s tanečně etnickými rytmy doplňovanými ustavičně elektronikou a živými smyčkami. 
 

 Ondřej hrál na klasické akustické, ale i elektrifikované didgeridoo mnoha netradičními způsoby. Možná právě proto zvuky tétolinoucí se z  dlouhé podivné věci dostávaly tak často jiný rozměr, než jaký jsme zvyklí slýchávat. Po několika takto odehraných skladbách se přidala, do té chvíle nezjevená, Yumiko, která získala okamžitě patřičný potlesk. A ten trval až do konce koncertu. Těžko říct, jak moc v tomto dojmu hraje roli její jinakost a pro nás bezpochyby exotičnost. Jistý a mnohem důležitější je výsledný zážitek, který jsme si z vystoupení odnášeli. Ten byl pro mě v tomto případě víc než pozitivní. Děkuji všem za účast, která je hodně důležitá pro pokračování hmatatelně kulturních projektů.

AUTOPILOTE / Mar. Údolí / 25.11 2006
yumiko3.jpg
AUTOPILOTE/ Mar. Údolí / 25.11 2006

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page