top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 8

AL YAMAN / KILL THE DANDIES  

GALERIE
muzika 8b.jpg

20.11.2010

LOGO MUZIKA.png
logo_uši.png

PSYCHEDELIE KONTRA world music

Tentokrát patřil osmý večer psychotickému rock'n'rollu, postpunku s australskými kořeny, ale také fúzi orientální melodiky s novými prvky taneční hudby a nebo spojení akustických nástrojů s elektronikou a vlivem stylů jako dub, trance, ambient, bhangra a další. Tedy v Mariánském Údolí zazněla opět velká pestrost hudby.

SPECIÁLNÍ HOST VEČERA

Výstava byla zahájena vernisáží společně s muzikou v sobotu 20. 11. 2010  a pokračovala v týdnu od 21. do 25. 11. 2010 .

 

VYSTAVOVALI

Malba: Zuzana Dvorská Šípová, Michaela Čapková Johnová, Jan Knitl, Petra Navrátilová, Radek Tomanec, Roman Urubek, Petr Mokroš, Ivo Krkoška, Monika Kozlíková

Socha: Hanka Šebelová, Lubomír Otisk, Alena Davídková
Fotografie: Petr Palarčík, Marek Bohuš, Lenka Šimečková, Petr Plíska, Jolana Lažová, Antonín Mikšík

Kresba: Fabián Horváth, Marie Fialová

Grafika: Vítězslav Novák, Vladimír Pospíšil

Hosté:  Slovanské bratrstvo (performance, akční umění), Pablo Taran de Regil, (projekce, fotografie) Michael Esson (malba, asambláž).

Dny otevřených ateliérů regionálních výtvarníků mají již dlouholetou tradici. Co to ale vůbec znamená a jak taková událost vzniká? V rámci již pravidelné akce Muzika pro nezaujaté uši se zvou výtvarníci,  kteří mají možnost předvést techniku své tvorby,prezentovat ji a promluvit s návštěvníky o svém díle. Nabízí se jim tak příležitost navázat nové kontakty s milovníky umění - případně potencionálními zákazníky a seznámit veřejnost se svou tvorbou pro jednou trochu jinak, než na výstavě v kamenné galerii.
 

Improvizační skupina O.LI.V.Y. – Olomoucká liga v improvizaci (www.olivy.org) je dobrovolný spolek fanoušků improligy z řad současných i bývalých studentů UP v Olomouci. Řídí se pravidly České improvizační ligy (ČILI) – improligy (www.improliga.cz), která v současné době sdružuje 15 týmů z celé republiky.
 Za dobu své existence (leden 2007) skupina odehrála přes čtyřicet představení, z toho devatenáct zájezdních (např. Praha, Ostrava, Pardubice, Fryšták, Tasov, Kelč aj.). 
 Skupina O.LI.V.Y. získala díky Katedře divadelních, filmových a mediálních studií UP stálou místnost pro tréninky – divadlo Bílá nora v suterénu UC UP. Pod záštitou občanského sdružení Divadlo Konvikt může pravidelně vystupovat v Divadle K3.
 IMPROLIGA je trochu o sportu a trochu o divadle. Dva týmy se navzájem utkávají v improvizacích na divácká témata. Cílem NENÍ navzájem se vyřadit, ale SPOLEČNĚ vytvářet kvalitní improvizaci, mít radost ze hry, moci si kdykoliv zahrát/zaimprovizovat s různými týmy z různých měst.
 Hráči hrají SPOLU, a ne proti sobě. Nestranný hlavní rozhodčí a jeho dva pomocníci dohlížejí na dodržování etických a improvizačních pravidel ustanovených Českou improvizační ligou – Improligou, jež převzala základní herní prvky zámořských impro turnajů (rozhodčí, fauly, dva týmy).

AL YAMAN

Pražská kapela AL-YAMAN přináší originální fùzi orientální melodiky s novými prvky taneční hudby. Zvuk kapely je spojením akustických nástrojů s elektronikou a mísí se zde i vliv stylů jako dub, trance, ambient, bhangra a další.
Po velmi dobře přijatém debutu Hurryia odehráli al-yaman nespočet koncertů u nás i v zahraničí. V létě roku 2007 se ale al-esh a Ashwaq dohodli na pozastavení činnosti. Ashwaq se chtěla více věnovat rodině, Aleš potřeboval více času na jiné projekty (např. Cartonnage) a celkově cítili potřebu si od Al-yaman odpočinout. Avšak koncem roku 2008 se dohodli na obnovení koncertní činnosti a zároveň natočení nového alba Insanyya. 
Proud arabského vlivu do skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu. Ta v roce 1990 odešla z Jemenu do Prahy studovat a zůstala zde. Její zpěv je emotivním vyjádřením tradičních písní především duchovního rozměru nebo vlastních zkušeností a příběhů ze svého života. Aleš Hyvnar obsluhuje samply, kytaru, perkuse a klávesy. Zbytek kapely tvoří Jonathan Omer – bicí, Jan Urbanec - basová kytara, Tomáš Reindl - tabla, didgeridoo, perkuse. Dále alternující muzikanti a příležitostní hosté.

plakát_internet.jpg

Výstava pro nezaujaté oči V.

O.LI.V.Y. Olomoucká liga v improvizaci 

  • YouTube

Na počátku všeho byli Nihilists, potom se rozpadli a ze zbytků kapely se poskládala formace Kill the Dandies. S popově provokačním názvem hrají v podstatě to samé, co kdysi Moimir Papalescu and the Nihilists. Do Mariánského Údolí přijeli zahrát z mé představy  jako hlavní tahoun večera. Tahoun ovšem z mého hlediska pokazil své vystoupení přebuzeným zvukem a nesrozumitelností celého vystoupení.Kill the Dandies sami sebe vidí jako kapelu s „prvky garážového rocku či psychedelie 60. let s nádechem postpunku, špinavého rock´n´rollu a decentně potemnělé elektroniky“.   A tak  do Mariánského Údolí přivezli prakticky repertoár z jejich prvního alba a psychedelicky přebuzenou temnou elektroniku a nesrozumitelný vokál. Nemám dobrý pocit z tohoto vystoupení a nemůžu říci, že psychedelie zafungovala na 100 procent.  Škoda, protože vím, že kapela patří mezi to nejlepší z této hudební oblasti a u nás jejich profesionalita nezafungovala.

IMG_7651-Edit.jpg
AL YAMAN / MAR.ÚDOLÍ 20.11.2010

KILL THE DANDIES

  • YouTube
IMG_0056.JPG
KILL THE DANDIES / MAR.ÚDOLÍ 20.11.2010
OLIVY.jpg
O.LI.V.Y / MAR.ÚDOLÍ 20.11.2010

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page