top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 7

PHIL SHOENFELT / NARCOTICS FIELDS / NEVERLAY

GALERIE
MUZIKA LOGO 7 b.jpg

21.11.2009

LOGO MUZIKA.png
muzika 7.jpg

Netradiční vernisáž netradiční výstavy 

Místní umělci spojili své síly a představili kolekci obrazů, fotografií a grafik. Jedním z exponátů byla dokonce nahá dívka, jejíž tělo umělci posloužilo  jako živé plátno. 

pozvanka-vystava.jpg

PHIL SHOENFELT & SOUTHERN CROSS

  • YouTube

 Výstava pro nezaujaté oči spojená s festiválkem Muzika pro nezaujaté uši už k Hlubočkám patří několik let. Vedle sebe tak naleznete fotografie, klasické malby či počítačové grafiky. Součástí vernisáže byla i ukázka bodypaintingu. Tomu se věnuje Leoš Rotrekl ze Šternberka. 
V hudební části večera vystoupila olomoucká kapela Narcotic Fields, jejíž jméno je na  klubové scéně stále více slyšet. Speciální zahraniční host host večera se představil Phil Shoenfelt z Velké Británie s kapelou Southern Cross, se kterou vystoupil i v Hlubočkách. Večer pak uzavřela místní parta Neverlay.
Tradice výstav i hudebních festivalů v Hlubočkách sahá až do osmdesátých let, kdy zde působil dnes už legendární Jazzklub. 

 

shoenfelt.png
PHIL SHOENFELD/ MAR.ÚDOLÍ 21.11.2009

NARCOTICS FIELDS

  • YouTube

Po roční pauze opět zlehka našlapuji a jsem připraven vás obšťastnit svými dojmy z dalšího podivuhodného večera, jenž se v sobotu 21.listopadu  na Letním v předsálí kulturního domu konal. Tentokrát multikulturní večer nebyl jen dalším v řadě spojeným s výstavou regionálních výtvarníků, ale velkým překvapením byl  u tohoto již sedmého ještě vcelku neznámého festivalu koncert Phila Shoenfelta a jeho kapely Southern Cross. Koncert byl vskutku vydařený a barvami hýřící. Drsné balady punkového veterána, který hrával v Londýně s Nickem Cavem vyzněly daleko lépe, než jsem měl možnost asi před rokem totéž absolvovat na velkém festivalu. Jsem přesvědčen, že Phil je doslova předurčen pro takovéto klubové večery.  Když své balady zdrsní, nemá daleko k Caveovi, před nímž párkrát hrál. Jindy je „kopií“ R. E. M. (občas lepší originálu) a spustí-li úvodní baladu Vivi The Flea, Kelti musí jihnout a Keltkám vlhnou oči. Jasně, je to těmi kouzelnými skřipkami Pavla Cingla; stačí jen slyšet, jak přidávají na líbeznosti vláčné a podmanivé Saviour´s Day. Balada Hospital s notnou dávkou patosu je až minimalistická. Byl to jednoznačně jeden z nejlepších koncertů v Mariánském Údolí.

NEVERLAY

Dalším pozvaným účinkujícím byla Olomoucká kapela vycházející z trip-hopu, elektroniky a kytarové indie scény, jejich vznik v roce 2007.- Tomáš Bayer a Tereza Kopecká. Přibírají další muzikanty až na současnou šestici: Tereza Kopecká: zpěv, Tomáš Bayer: programming, klávesy, zpěv, Mojmír Havlík: kytara, Zdena Pospíšil: kytara, Roman Vicík: baskytara, Ctirad Tomis: bicí. 
Začátkem roku 2008, tedy ani ne rok po svém vzniku, vítězí NF v prestižní hudební soutěži Boom Cup. Důsledkem toho je zájem médií, rozhovor v Českém rozhlase Ostrava či vystoupení v pořadu Dobré ráno s Českou televizí. V létě 2008 se NF účastní mimo jiné festivalů Colours of Ostrava a Letní filmová škola v Uherském Hradišti. NF mají za sebou i mnoho výborných koncertů s kapelami či hudebníky zvučných jmen: Khoiba, Načeva, Ohm-Square, Roe-Deer, Kill the Dandies!, The Prostitutes či Steve Morell (Berlin).
V únoru 2009 účinkují NF v pořadu Kultura.cz na ČT2, v březnu 2009 vydávají u firmy Indies MG Records debutové album s názvem Erase, které křtí v olomouckém klubu 15minut. Pražský křest je stanoven na 6.5., kdy vystoupí v klubu Matrix. Tento koncert je součástí SKATESHOP.CZ Erase TOUR 09, které 

narcotics fields.jpg
NARCOTICS FIELDS / 21.11.2009

Neverlay je mladá  kapela z Mariánského Údolí, která upsala svou duši stylu zvanému grunge. Pranic ji nezajímá, že tenhle styl je už dneska poněkud pasé, a zaníceně vrší emotivní kytarové plochy, rozbitou melodiku a vůbec se tváří, jako kdyby se pořád psal rok 1994. Nic proti, věrnost stylu, který právě není ve středu dění, je jistě chvályhodná. Vrcholu popularity dosáhl grunge na počátku devadesátých let, a to hlavně díky albu Nevermind od Nirvany a debutu Pearl Jam s názvem Ten. Další významné kapely jsou například Alice in Chains, Soundgarden nebo Stone Temple Pilots. Po sebevraždě Kurta Cobaina v roce 1994 začal grunge sice postupně upadat, ale díky Pearl Jam, Chrisu Cornellovi, Foo Fighters a dalším přeživším přežívá (alespoň částečně) i tato hudba zkurvené generace. U kapely Neverlay cením, že mají svou vlastní tvorbu a nesuplují některé revivaly. Byli zajímavým překvapením i pro Phila Shoenfelta, který se zaujetím sledoval část koncertu před svým odjezdem.

group-foto.jpg
NEVERLAY / MAR.ÚDOLÍ 21.11.2009

zaštiťuje největší český skateboard & snowboard on-line shop Skateshop.cz. V rámci tohoto turné vystoupí NF společně s několika djs v osmi českých a moravských městech – 7.5. Jablonec nad Nisou, klub Na rampě, 8.5. Hradec Králové, La Putika, 9.5. Pardubice, Ponorka, 15. 5. České Budějovice, Martys’s Club, 16.5. Plzeň, Divadlo pod lampou, 22.5. Ostrava, Marley, 26.5. Brno, Metro Music Bar.

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page