top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 16

KITTCHEN & AID KID & NEUWERTH / NYLON JAIL

BUDOÁR STARÉ DÁMY

GALERIE
BANNER MUZIKA 16C.jpg

17.11.2018

logo_uši.png
MUZIKA 16.jpg

Byla opět po roce možnost se setkat s velkou pestrostí hudby, která prolínala s výtvarným uměním. Vše patří mezi regionální, alternativní a kulturní aktivity, jejichž kořeny sahají do 80. let minulého století ve vztahu k Jazz klubu, který v Mariánském Údolí existoval. Bylo to místo pro kreativní seberealizaci lidí, kteří ji v té době potřebovali a mohli se zúčastnit na přípravách a produkci audiovizuálních pořadů nebo živých koncertů, které se konaly během existence JK. Je až neuvěřitelné, že v tomto období kulturní krize se naše hudební pořady a koncerty mění v události a svátky pro výlučný okruh publika undergroundu a alternativy. Muzika je každým rokem připomínkou těchto vzácných kulturních aktivit . v.n.

HLAVNÍ HOSTÉ VEČERA

KITTCHEN & AID KID & NEUWERTH

NYLON JAIL / BUDOÁR STARÉ DÁMY

KITTCHEN & AID KID & NEUWERTH

  • YouTube

Letošní Muziku zahájí postfolkový písničkář z Doks Kittchen produkující písně plné tklivých melodií a uhrančivých textů. V Mariánském Údolí půjde ovšem o vyjímečný koncert jaký se podle posledních zpráv prozatím konal v Praze a v Brně. Na Muzice se představí doprovázen hutnou elektronikou producenta Aid Kida a dlouholetého spoluhráče na bicí nástroje Tomáše Neuwertha, na kterého také narazíte v mnoha úspěšných projektech a kapelách. Umakart, Kittchen, Kafka band, dříve Nierika či Lu.

Uskutečnit tento koncert bylo v plánu již dříve, ale vzhledem k různým okolnostem se podařilo až na letošní Muzice. Jsem zato velice rád, protože se jedná o velice zajímavý projekt. A takových na současné české scéně moc není. A ukázalo se, že zahájení letošní muziky tímto projektem bylo na svém místě.

KITTCHEN 01.jpg
KITTCHEN / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2018
NYLON 01.jpg
NYLON JAIL / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2018

NYLON JAIL

  • YouTube

  Olomoučtí Nylon Jail si záhy po svém vzniku vysloužili nálepku jednoho z největších domácích objevů. Když v roce 2015 ohlásili „definitivní“ rozpad, nešlo se ubránit zklamání a pocitu promarněné příležitosti. Již tehdy jsem uvažoval, že by mohli zahrát na Muzice.

O dva roky později si připravili o poznání příjemnější překvapení, ústřední dvojice Jiřin Jirák a Roman Vičík totiž oznámila návrat na koncertní pódia.

Jádro kapely - zpěvák Jiřin Jirák a kytarista/skladatel Roman Vičík - zůstalo beze změn. Dva roky pracovali na nových skladbách, které v průběhu několika předchozích měsíců vydávali formou singlů. Obklopili se spřátelenými muzikanty (kytara Tomáš Procházka, basa Filip Lorenc, bicí Klára Böhmová) a lidmi, se kterými je spolupráce pojila už dříve (producent Ondřej Ježek a Petr Mlynář, režisér Vít Hradil, fotograf Létoslav Chromek). S nimi se snaží dál rozvíjet koncept naznačený už na první řadové nahrávce – zahrnutí principu chyby do své tvorby, propojování nízkého s hlubokým. Vážím si toho, že pozvání na Muziku přijali a odehráli vynikající koncert který navodil až hypnotickou atmosféru.

STINKA 01.jpg
STINKA / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2017

BUDOÁR STARÉ DÁMY

  • YouTube

Letošní Muziku uzavřela kapela BUDOÁR STARÉ DÁMY současnost, Marta a její chlapci (2015-2017) 

Brněnská skupina Budoár staré dámy si připomíná 20 let na scéně. Výročí oslavila výběrovým dvojalbem Archivály. Vychází na vinylu, v limitovaném nákladu a s výtvarně zpracovaným obalem. 
Budoár staré dámy patří ke kapelám rozvíjejícím tradici brněnského alternativního rocku. Vznikl v roce 1998, první oficiální album. Nahraní vyšlo v roce 2002 u Indies. Pátá řadová deska Sůl se na trh dostala loni. Kapela koncertovala i v zahraničí, například v Německu, Nizozemsku, Británii a Turecku. Kromě vlastních textů zhudebňuje poezii, například básně Karla Šiktance. 
Mimochodem BUDOÁR je první kapelou, která si již na Muzice zahrála a to před dvanácti lety.

budoár.jpg
BUDOÁR STARÉ DÁMY / MAR. ÚDOLÍ / 17.11.2018

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page