top of page

Muzika pro ........

MUZIKA no. 1

FREE JAZZ TRIO / BLUES ANGELS / EL CAMINO

GALERIE
fjt baner 2.jpg

21.5.2005

logo_uši.png
MUZIKA 1.jpg

 MUZIKA PRO NEZAUJATÉ UŠI No.1  hostila tři kapely--------HUDEBNÍ EXPERIMENT zabývající se živými koncerty, bez nichž to nepůjde. Každý muzikant totiž potřebuje vidět, slyšet, komunikovat se svým publikem, předávat a brát energii. Oni muzikanti jsou svým způsobem exhibicionisti, a když vidí, jak se lidi baví , o to víc se snaží, předvádí a excelují. Na prvním setkání tohoto druhu se představila speciální kolekce: FREE JAZZ TRIO, BLUES ANGELS, EL CAMINO.
U této kolekce se nejedná o žádné odpadky, olezlý šunt, ale o plnohodnotný, potentní a pořádně žhavý nářez, jež rozhýbe i neznalého a navíc je to něco, co nesmírně pomáhá, co vám dává energii, rozhýbe vám celé tělo a nebo také podráždí mnohým shnilé nervové centrum a doufám, že tento záblesk bude patřit mezi obranné mechanizmy udržující naši rovnováhu v našem, ne vždy blahém, prostředí. Proto mám přání a potřebu ještě nějakou dobu realizovat některé připravené dosud neuskutečněné projekty /např. MUZIKA PRO NEZAUJATÉ UŠI/. Moje krédo není však jenom v mých rukách. Občas se mi daří pozorovat, co se se mnou děje, co dělám nebo co je pro mě přirozené a co není . Pozoruji to pokud možno soustředěně a dovídám se stále nějaké nové věci /např. El Camino/, které mě překvapují a dávají energii uskutečňovat neuskutečnitelné.

FREE JAZZ TRIO

Untitled - 5.jpg
FJT/ Mar. Údolí / 21.5. 2005

ZROZENI NĚKDY V ROCE 1971 L.P. ,ŽIJÍCÍ DOSUD, MILUJÍCÍ SVOBODNÉ HUDEBNÍ TVARY A ZVUKOMALBY

  • YouTube

 Tato skvělá free jazzová akrobacie a energická exhibice - to jsou kvality alternativního jazzového proudu. Tato hudba někoho spojuje, nezabývá se krásou, směřuje někam, vzdaluje se od něčeho, rozzlobí souseda, rozproudí krev, umí se vymanit z vlivu, zastavuje proud myšlenek, je formou s citem pro zvuk, umí znít, je montáží živočišnosti a zároveń uvolněnosti, protestuje proti samolibé zaostalosti některých muzaků a objevuje současně nové dosud neobjevené prostory.
 Free jazz trio (FJT) mělo premiéru již 10.2.1972. Skupinu založil a ideovým vůdcem byl saxofonista Milan Opravil. Původní sestavu M. Opravila doplňovali ještě kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Obsazení FJT se průběžně měnilo: J. Bláha přišel v roce 1973, P. Večeřa začal hostovat od r. 1976 a stálým členem je od r. 1979. Jako poslední přišel L. Záruba v roce 1987. Ve FJT dále účinkovali také bubeníci, Jiří Stratil, Miroslav Vykydal a kontrabasista Josef Mahdal. V současné podobě skupina hraje od roku 1989, kdy M. Opravil ze zdravotních důvodů ukončil hudební činnost. V posledních dvou letech příležitostně hostuje s FJT také původní bubeník A. Náplava.
Odchod M. Opravila znamenal nutnost hledání nové koncepce freejazzového projevu, který se od té doby přiklonil ještě více k programové volnosti s důrazem na vlastní tvorbu. FJT Olomouc je v rámci naší republiky známým a současně nejvytrvalejším reprezentantem specifického hudebního (často velmi expresivního a nekompromisního) projevu, plně odpovídajícího pojmenování této kapely.

OSTŘÍLENÍ HUDEBNÍCI

BLUES ANGELS

 Kapela byla založena na podzim v roce 2000 a za krátkou dobu se stala pevnou součástí programů olomouckých hospod a klubů /PONORKA, JAZZ Tibet klub, S-klub, U-klub, atd./, včetně některých programů pořádaných odborem kultury ÚMO. Protagonisty kapely jsou zkušení hudebníci, bluesový zpěvák Zdeněk "ČIKO" Šindlář a kytarista Miroslav Zbončák, kteří spolu působili v několika souborech v letech 60-tých a 70-tých /Angels, Bluesmen, Démon aj./, později v souboru JAZZ- KONTRAKT. 

Zbývající hráči jsou mladí, ale ostřílení hudebníci, kteří působí v různých amatérských rockových, jazz-rockových a bluesových kapelách. Nynější spoluhráči jsou: baskytarista Radek Lindner - zkušený hráč, hrající spolehlivou a přesnou basovou linku. Motorem kapely je mladý, velmi talentovaný bubeník Martin Svoboda, působící ještě v dalších seskupeních na olomoucké scéně, který svým energickým stylem hry dává kapele ten správný tah. Staronovým hráčem kapely je pianista a hráč na klávesové nástroje, Richard Mlynář, působící v několika jazzových seskupeních, rovněž.

Kapela se úspěšně prezentovala v roce 2001 skladatel a aranžér. na tradičním BLUES APERITIVU v Šumperku a v témže roce na podzimním festivalu BLUES ALIVE

Repertoár souboru tvoří převážně převzaté skladby, hlavně amerického bluesového kytaristy a zpěváka Stevie Ray Vaughana, jehož hudba nás svým dravým pojetím uchvátila. V repertoáru kapely jsou i skladby světových bluesmenů. Část repertoáru tvoří také skladby a aranže z původní tvorby souboru, převážně zpěváka kapely Zdeňka Šindláře a kytaristy Miroslava Zbončáka s českým textem. 

 

MIROSLAV ZBONČÁK- kytara / ZDENĚK "ČIKO" ŠINDLÁŘ -zpěv,harmonika /  RADEK LINDNER -basová kytara / MARTIN SVOBODA-bicí / RICHARD MLYNÁŘ-klávesy/

 

ZBONČÁK.jpg
BLUES ANGELS/ Mar. Údolí / 21.5. 2005

EL CAMINO

Untitled - 7.jpg
EL CAMINO/ Mar. Údolí / 21.5. 2005

PŘICHÁZÍ LIBOR

BLBEJ SEN.

 Založit kapelu, co by hrála blues or boogie jsem chtěl od tý doby, co Porta už nebyla to co dřív. Jednou odpoledne jsem měl sen o parťákovi, co hraje na kytaru, nosí bílej klobouk a my spolu sjíždíme celej jih států klimatizovaným autobusem. Když jsem se probudil, tak ten chlápek v klobouku pil pivko o dva stoly dál....Už to nebudu kouřit .

 BLUEGRASS.

 Hrál jsem tenkrát bluegrass, což je dobrá muzika na to, jak se naučit správně nosit klobouk. Ten chlápek taky hrál bluegrass kromě drobných pokusů s bigbítem a nesplněným přáním umlčet měsíc.

 EL CAMINO.

 Uběhlo pár let, když jsme my dva, teda Milan Mužík (kytara a zpěv) a já Michal Kupčík (basa a sem tam zpěv) začali shánět bubeníka v pevné víře, že budeme hrát to nejdrsnější blues na světě. A vymysleli jsme název El Camino 

PŘICHÁZÍ ELVIS.

Bubeník Elvis nám zkusil vysvětlit, co je rytmus. 

Libor Spurný, bubeník známý z mnoha olomouckých regionálních zábavových kapel, se odvážil a začal hrát s nejostřejší boogie kapelou z Texasu.............. Už jsem říkal, že to nebudu kouřit ?

JSME

Měl bych ještě napsat, že jsme z Olomouce, teda kromě kytaristy, který je z České Třebové. To jsem musel zdůraznit, aby se nenaštvala východočeská část fanoušků. Hudební nosič zatím žádný nemáme, protože není label, co by si to lajzl.

KONEC

 A to je milí přátelé asi všechno, co se od nás dozvíte. Fakt!
Milan Mužík : kytara, zpěv // Michal Kupčík : basa // Libor Spurný : bicí
 

Za ELCamino M.K

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page