top of page

KONCERTY JAZZKLUB 1983 - 1987

GARÁŽ
plakát_jazzklub_4.jpg

Tentokrát přijel Chadima do Mariánského Údolí pod krycím názvem "KAREL ŠTĚTKA JUNIOR" v úplně novém složení (MCH, Jindřich Biskup, Vlastimil Marek, Pavel Turnovský)

www ikona.png
youtube-logo-w-kwadracie_318-53099.jpg

MARIÁNSKÉ ÚDOLÍ 16.BŘEZEN 1985

KAREL ŠTĚTKA JUNIOR

 Koncert byl postaven na předem připravené zvukové smyčky produkované ze dvou kazetových magnetofonů, Tyto přednatočené, agresivní, ponuré a depresivní plochy  se staly základem celého koncertu a byly doplňovány improvizacemi všech přítomných hudebníků . . Slyšeli jsme kytaru , saxofony, bicí nástroje, nebo také maličký dětský synthezátor tehdy dovážený z Maďarska. a občasný polodeklamovaný Chadimův zpěv.  Dobře víme , že Chadimovy koncerty nebyly nikdy procházkou růžovým sadem, ale to, co předvedl v Mariánském Údolí, bylo opravdu silné kafe i pro dlouholeté Chadimovi obdivovatele.. Asi zkoušel, kolik toho vydrží.. A světe div se, těch tenkrát 400 platících návštěvníků koncertu to vydrželo, a asi s takovým hudebním dobrodružstvím se ještě nesetkali . Ostinátní rytmika, doplňována  častými duo free sóly saxofonů, či kytary, stejně prozrazovala, že jde opět o Chadimovy známé inspirační zdroje. Temné a zároveň surreálně “hravé” a  mnohdy bezútěšné a silně  oslovující.. Chadima nabízel svůj vlastní originální náhled na svět a  lidskou existenci v něm.

Chadimu práce se smyčkami natolik zaujala, že v roce 1986 píše hudbu do vytvořených smyček a výsledek je studiově, poprvé na osmi stopách, nahrané album MCH Band  “Gorleben”1986.
Mimo Wernischových textů použil i dva texty svého nového objevu, berlínského básníka a disidenta Jurgena Fuchse. V dubnu 1987 začal proces s výborem Jazzové sekce. První demonstrace v Praze po mnoha letech. Přímo v soudní budově ! Díky Gorbačovově “Perestrojce” začali zvedat hlavy i lidi v Československu. Pořadatelé koncertů se přestávali bát. To, že po koncertě nonkonformní kapely skončí u výslechu, se pro většinu z nich stalo akceptovatelnou normou. Během roku 1987 začal MCH Band, tentokrát složený pro dlouhodobější činnost (V. Helebrand,S.Simon,A.Korb), nacvičovat první písně alba “Es reut mich f....”. Chadima nashromáždil několik Wernischových básní v němčině, který si jimi ulevoval při překládání. Jako čerstvý znalec německého jazyka zjistil, že jsou spojením nádherných slovních hříček a humoru. Rozhodl se, že nový program bude v jazyce německém, na počest pražských německy píšících spisovatelů. Především jeho nejoblíbenějšího, Gustava Meyrinka. Němčina k jeho hudbě pasovala znamenitě, ale názory publika  a  kritiků byly   rozporu - plné. Některým jeho zpěv připomínal “řev esesáckého zupáka”. Chvíli trvalo, než byla němčina akceptována. Mezitím okupační režim, znejistělý “ pere-strojkou”, začal s nesmělými pokusy o liberalizaci. Pocítil to i Chadima.  Začátkem  roku 1988 mu vnitro po letech protestů vrátilo pas a v květnu 1988 kapela koncertovala ve Waršavě. Na podzim vyšel na MC poslední titul firmy “Fist Records”, v domácím studiu nahrané dvojalbum MCH Band “Es reut mich f..”. Chadima dostal i  povolení  k cestě na západ a Neduha ve vídeňském Nachtazylu operativně zorganizoval “Ex-Extempore Chadima Jamm Session”. Uvolnění, ale využil i Antonín Korb a zůstal v západním Německu. Místo něho nastoupil Hynek Schneider. 14.ledna 1989 vystoupil MCH Band po deseti letech z ilegality. V posluchači našlapané pražské sportovní hale(nyní Pegas aréna) se konal největší rockový koncert 70. a 80.let “Koncert pro Arménii”. Pro širší pražské publikum byl MCH Band neznámou kapelou a jeho vystoupení zjevením . Po letech propagandy, že undergroundové kapely hrají primitivní hudbu, kterou instrumentálně nezvládají, se nebylo čemu divit. Hned po vystoupení dostala kapela od buřičsky naladěného zástupce, tehdy státem konrolované agentury, Pražského kulturního střediska, nabídku profesionální smlouvy. Ale důležitější bylo, že druhý den po “Koncertu pro Arménii” začal Palachův týden. Zhroucení režimu viselo ve vzduchu a události se valily jedna za druhou. V září se podařilo MCH Bandu projet hlídané hranice a dorazit do Wroclavi, kde hráli na festivalu pořádaném “Polsko -českou Solidaritou”.Ještě na poslední chvíli StB za podpis ke spolupráci nabízela Chadimovi povolení k vycestování na festival do Kodaně. Když už se zdálo, že MCH Band kvůli Chadimovi do Dánska nepojede, režim   se  zhroutil   a  kapela  nakonec   odjela.  Začala nová doba .

IMG_0092.jpg
IMG_0033.jpg
IMG_0089_NEW.jpg

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page