top of page

Údolí 2002

IKONA4.png

ÚDOLÍ 2002

Plakát.jpg
Výstřižek 2.jpg

Opravdová dobrá zpráva ? 

V.R.M.

 Připusťme, že opravdová zpráva z altemativní přehlídky ÚDOLÍ 2002 je dobrá zpráva (o někom či pro někoho). Samozřejmě příjem poskytování a výměna informací v našem případě konkrétně hudebních patří jednoznačně k základním potřebám všech, které to zajímá nebo může zajímat. Dobrou zprávou to může být z hlediska krátkého probuzení J K a následné aktivity, ze která mimo jiné vznikla tato přehlídka. Dá se říci, že našim jednáním přístupem a snažením můžeme přispět ke kulturní opravdovosti, která zde v olomouckém  regionu chybí dlouhá léta. Nejde jen o nějaké připomenutí J K., ale mohla by být zde přítomna inspirace pro mnohé další mladé kulturně civilizované osadníky našeho regionu. Pokud dřívější činnost J.K. považujeme za důležitou, je důležitá návaznost, která by definovala naši současnou moderní dobu. Jsem přesvědčen, že by se odkryla jakási dějinně hluboká souvislost tehdejšího a dnešního okruhu domácí hudební scény. Byla by to opravdová dobrá zpráva ?

ALTERNATIVNÍ HUDBA JAKO INSPIRAČNÍ ZDROJ

 Alternativní hudba stojí stranou hudebního dění, které je ovládáno především principy tržního hospodářství, celkově má však značný význam Jak samotný termín naznačuje, jedná se především o jinou možnost, jiné hudební uvažování, zjednodušeně řečeno, stylové baréry padají. Alternativní  hudba poutá pozomost zejména těch. kteří v hudbě vidí především možnost komunikace jinými výrazovými prostředky, a proto také alternativní UDOLÍ 2002 plní funkci inspiračního zdroje. Byla možnost se přesvědčit o pestrosti a neobvyklém přistupu. Samozřejmé že inspirační zdroje týkající se obsazení přehlídky zasahují hluboko do kořenů J.K., který znovu suploval naše dřívější orientace ze kterých vždy vyzařovala volnost a chcete-li svoboda.

KOUZELNÝ SVĚT SPONZORŮ A HODNÝCH LIDÍ

 Když hledáte takový kouzelný svět, a když člověk počítá s tím druhým člověkem, tak je to vždycky na pendrek Pokud se ovšem dočkáme vlídnosti a dojde-li k nějaké naději, musí následovat dohady, na které člověk stačí sám. Aby pak nemusel spoléhat na druhého. To jsou ty základní lsti, kterých se člověk dopouští sám na sobě. Pokud se jedná o finanční podporu kulturní svobody, dosáhneme většinou dlouhodobé předpovědi k neurčité budoucnosti. Chce to především mít rád lidi, umět je vnímat, fandit jim a být přesvědčen jak a by to mělo být  a jak to má vypadat. Až k nepochopení je nejdůležitější na všem proces, jak k tomu dochází. To je většinou ta blbá šťastná náhoda.

TEORIE NEKONEČNÉHO OČEKÁVÁNÍ

Můžeme očekávat dobré nebo špatné počasí, spokojeného nebo nespokojeného diváka. --Tak bychom mohli pokračovat do nekonečna, což by se mohlo stát teorií nekonečného očekávání, Ano, mnohý náhodný divák může být dokonce i mile překvapen. Všichni žijeme v nekonečně stálém očekávání a pokud se nám alespoň na okamžik podaří takového nespokojeného, znepokojeného nebo zmateného diváka či posluchače zaujmout, je to pro opačnou stranu blahodárný a útěšný účin. Ovšem nebudu dále argumentovat a srovnávat - to přenechám jiným. Mým úkolem je upozornit na to, že s pochopením takového posluchače se dostaví uspokojení a nadšení. Potom samozřejmě překonal teorii očekávání.

AYAHUASCA

V . R . M

BLUES ANGELS

ayahuasca.JPG
V.R.M. jpg.jpg
Blues Angels 1.jpg

 Místní seskupení "AYAHUASCA" zahájilo přehlídku s velkým nasazením, což u kapely, která doposud veřejně nevystupovala, je milým překvapením. Bigbít, který předvedla se zvládnutelnými nástroji, je v kategorii, která se přece jen vymyká alternativním směrům a vlivům a směřuje prozatím k cestám a cestičkám, které vedou do vstřebávání hudebních podnětů. Přál bych jim, aby jim ta vážnost, s jakou berou své hraní, dopomohla najít tu správnou tvář, která by byla jedinou široko daleko. Myslím je na to zrovna správná doba. 

JANIS JOPLIN revival

JANIS JOPLIN 1.jpg

Dnes je módní být revivalovou kapelou. Těch dobrých není mnoho. "JANIS JOPLIN REVIVAL " opravdu patří mezi několik výjimek, které stojí za poslech. Česká Janis, známá jako Táňa Máňa (Poláčková), původně zootechnička, je opravdu zpěvačkou, která si zasluhuje pozornost a uznání. Její frázování, rytmus, výraz a konečně  její joplinovské zabarvení hlasu jsou všechno nesporná aktiva, jichž by bylo škoda nevyužít. Je třeba ocenit ale i celou kapelu, kde nebylo možné přehlédnout již dlouholeté hraní hitů dnes již padesát let nežijíci americké zpěvačky Janis Joplin. Myslím, že zájem o blues se vrací a je větší než před dvaceti lety. Mladí blues pochopili, rozumí mu. Proto nevěřte tomu, že blues odchází. Je populárnější než  kdykoliv předtím.

PSÍ VOJÁCI

F.Topol jpg.jpg

 Jedna z nejvýraznějších českých rockových skupin, která nestrácela svoji působivost. Kořeny sahají do dubna 1978, kdy v úvodu koncertu Plastic People na Hrádečku u Václava Havla poprvé vystoupil Filip Topol, tehdy teprve dvanáctiletý, ale nepřeslechutelně talentovaný klavírista a zpěvák, interpretující vlastní písně. V Mariánském Údolí měli "PSÍ VOJÁCI " vystoupit již v letech osmdesátých, ale známé zákazy to tehdy znemožnily. Po více jak patnácti letech jsme se dočkali Filipových hutných a expresívních básnických obrazů, které na Údolí 2002 předvedl s profesionální jistotou. Filip Topol (úmrtí 19. června 2013) byl člověk, který dokázal vyvolat jistý těžko definovatelný opar s texty zakódovanými kdesi v sobě.

 Původně avizované "SESTRY STEINOVY" se nekonaly z důvodu nemoci. Jejich agentura nabídla trio V.R.M, které inklinuje k písňové tvorbě, ve které inplantuje nevšední postupy ze všech žánrů, proto je hudba V.R.M, tak svérázná a nezařaditelná. Můžeme ji označit za folk, alternativu, rock, jazz, ambientní hudbu či cokoliv jiného.Jsem rád za toto neplánované zpestření přehlídky. Jsem rád, že jsme mohli po letech přivítat Vladimíra Václavka, který se již v roce 1986 na půdě JK objevil ve skupině "E", která tehdy patřila k vrcholů brněnské alternativní scény. Dalšími spoluhráči V.R.M byli jazzový bubeník Miloš Dvořáček, který také skvěle zpívá a projevuje se jako autor a René Pařez, výtečný kytarista, které ho znáte  ze skupin Katka Sorkezi. Činna, či Teatr Novogo fronta.

TY SYČÁCI

TY SYČÁCI1.jpg

  Před lety patřily hudební projekty "Z KOPCE" "OŠKLID" básníka, kytaristy, zpěváka a skladatele Petra Váši k tomu nejrespektovanějšímu v Brně a okolí i k tomu nejzajímavějšímu, co se tehdy u nás na rockové scéně odehrávalo. Po letech projekt "TY SYČÁCI" je Vášovým částečným návratem do světa rocku. Částečný proto, že tak lze usuzovat jen povrchně z účasti kytaristů Petra Zavadila a Tomáše Frolicha , i když už jen jejich přitomnost a brilantní hra dělá z takového koncertu vyjímečnou událost. Hlavní slovo drží chtě nechtě Petr Váša. A nejde jen o slovo - lidský hlas slouží jako hlásná trouba i jako nezařaditelný hudební nástroj, ale také tleskání, luskání, pískání, mnutí dlaní a údery rukou do různých částí těla. 

 Ještě než vznikalo obsazení přehlídky, věděl jsem, že tam musí být zastoupeno blues. Blues mám rád, je to klasika, která vždy potěší. Olomoučtí "BLUES ANGELS" to jen potvrdili. Hlavními leadery jsou olomoucké legendy, kytarista Zdeněk Zbončák a rozený bluesový zpěvák, hráč na foukací harmoniku Zdeněk Šindlář. Oba známí hlavně z legendární olomoucké skupiny "BLUESMAN". Jejich dlouholeté zkušenosti v této oblasti byly znát a koncert na Údolí 2002 to jen potvrdil a ukázal, co to znamená, když to někoho baví a dává do toho celé srdce.

MCH BAND

KONCERT MCH BAND 1.jpg
jazzklub 2002.jpg
razitko.png
Pozvánka Údolí 2002 defin 2.jpg
Pozvánka Údolí 2002 defin 2.jpg

 O tom, že Mikoláš Chadima je nejen legendou domácí alternativní scény, ale velmi výraznou osobností vůbec. Hudba, kterou jsme po čtrnácti letech opět slyšeli v Mariánském Údolí znovu potvrdila, že nejde o nic veselého. Chadima se v poslední době více orientuje na kytarové hraní, kterým navozuje až hypnoticky hrozivou atmosféru napětí a nebezpečí, kdy jde skutečně o život. Z Chadimova hlubokého hlasu a tvrdé němčiny jde mráz po zádech, dokonce i v mírnějších monotónních pasážích rytmické a opakující se figury vyzařují zlověstné napětí. To vše samozřejmě odráží někdejší stav komunistické reality NDR a ČSSR. Po poslechu "MCH Bandu" si však každý může ulehčeně oddechnout. Naštěstí jsme už úplně jinde a návrat už není možný. Na závěr bych chtěl upozornit na sólovou desku Mikoláše Chadimy "TAGESNOTIZEN".Na více jak padesátiminutové ploše nabízí osm básní Jurgena Fuchse, které Chadima zhudebnil. Jedná se o desku z mimořádně silným vyzněním. Sám Chadima považuje tuto desku za nejlepší věc, která se mu podařila v porevoluční době .

Nadpis 6

© Copyright © design.vnor.2020

bottom of page